kuchenne.pl  | Akcesoria kuchenne i wiele więcej!
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Kategorie blog
Produkty wybrane dla Ciebie:
Doniczka Misa ROMA 24 cm jumper eco wood piaskowy
Doniczka Misa ROMA 24 cm jumper eco wood piaskowy

14,39 zł

Cena regularna:

15,99 zł

Najniższa cena: 15,99 zł
szt.
Donica Malwa ECO 19 cm dłuto biała 105/176
Donica Malwa ECO 19 cm dłuto biała 105/176

14,82 zł

Cena regularna:

16,47 zł

Najniższa cena: 16,47 zł
szt.
Kubek z pokrywą 1,4L emaliowany 0350
Kubek z pokrywą 1,4L emaliowany 0350

24,13 zł

szt.
Doniczka Mira 25 cm ECO WOOD szara
Doniczka Mira 25 cm ECO WOOD szara

22,91 zł

Cena regularna:

25,45 zł

Najniższa cena: 25,45 zł
szt.
Kubek z pokrywą 1,4L  emaliowany 0398
Kubek z pokrywą 1,4L emaliowany 0398

24,13 zł

szt.
Dzbanek 1,4L marmur 4701
Dzbanek 1,4L marmur 4701

8,82 zł

szt.

Deski do krojenia: praktyczny poradnik – jak wybierać, używać i pielęgnować

Deski do krojenia: praktyczny poradnik – jak wybierać, używać i pielęgnować

Jaka deska do krojenia: drewniana czy plastikowa? 

Najczęściej wybieranymi modelami desek do krojenia są te plastikowe, np. deska do krojenia plastikowa 38 cm, oraz drewniane, np. deska akacjowa okrągła do krojenia. Każdy z modeli ma swoje wady oraz zalety. Przedmioty wykonane z tworzywa sztucznego łatwo się czyści i stosunkowo rzadko ulegają poważnym uszkodzeniom. Nie wchłaniają zapachów i sprawnie się je dezynfekuje. Niestety szybko na ich powierzchni pojawiają się rysy, które trudno usunąć, a w których to często zaczynają się gromadzić brud czy nieprzyjemne zapachy.

Drewniane deski są z kolei bardziej estetyczne i eleganckie, dzięki czemu znakomicie wyglądają w kuchni. Są w pełni bezpieczne dla żywności i dostępne w wielu wariantach. Jeśli wybierzesz odpowiednie drewno, będą się rzadko rysowały, a jeśli już rysy się pojawią, odpowiednia pielęgnacja sprawi, że będą niezauważalne. Dla niektórych osób czyszczenie deski z drewna może być skomplikowaną kwestią. Istnieją jednak sposoby na to, aby było skuteczne i przebiegało sprawnie.

Jaką deskę wybrać? Najlepiej mieć w swojej kuchni zarówno plastikową, jak i drewnianą, aby używać ich w zależności od aktualnych potrzeb. Dzięki temu w czasie gotowania sięgniesz po element, który maksymalnie ułatwi Ci pracę i późniejsze sprzątanie.

Jaka jest najlepsza deska do krojenia? Jakie deski do czego?

Jaka jest najlepsze deska do krojenia? Ta dopasowana do Twoich potrzeb – w niektórych sytuacjach będzie to deska kuchenna do krojenia bukowa, a w innych ta z tworzywa sztucznego np. deska do krojenia plastikowa 38 cm. Warto dopasować konkretny model do własnych preferencji, a także dowiedzieć się, co najlepiej kroić na poszczególnych akcesoriach.

Deski drewniane – co warto wiedzieć?

Deski drewniane, takie jak np. deska akacjowa okrągła do krojenia, są eleganckie, klasyczne i trwałe. Jeśli będziesz o nie odpowiednio dbać, posłużą w Twojej kuchni przez wiele lat. Bardzo ważne jest jednak to, aby były wykonane z twardego drewna, czyli właśnie akacji czy buka. Wówczas będą odporne na pęknięcia i faktycznie wygodne w użytkowaniu. Drewniane modele sprawdzają się idealnie do krojenia mięsa, warzyw oraz owoców. Dzięki temu, że estetycznie się prezentują, sprawdzą się też doskonale do serwowania posiłków.

Deski do krojenia wykonane z drewna są dostępne w różnych wariantach. Na rynku znajdziesz modele z rączkami i uchwytami (idealnymi np. do zawieszania deski), jednolite, a także z rowkami, które zapobiegają rozlewaniu się wody na blat podczas pracy. Szeroki wybór akcesoriów pozwala dopasować jeden z nich do indywidualnych potrzeb. W każdym wypadku warto również zwracać uwagę na wymiary desek: okrągłe modele mają z reguły podaną średnicę, a te prostokątne – długość. Te parametry mają kluczowe znaczenie dla komfortu pracy, dlatego trzeba je dopasować do swoich potrzeb.

Dużą popularnością wśród drewnianych desek do krojenia cieszą się także te z bambusa. Nie wchłaniają zapachów i są jednocześnie lekkie oraz twarde. Nie zmieniają swoich właściwości pod wpływem działania wilgoci. Stanowią także ekologiczną alternatywę dla produktów wykonanych z tworzyw sztucznych, które – zwłaszcza przy wyborze słabej jakości artykułów – wkrótce zaśmiecają środowisko.

Z jakiego drewna są najlepsze deski do krojenia?

Najlepsze są deski do krojenia wykonane z buka, akacji oraz dębu. Na uwagę zasługują także modele bambusowe.

Jak dbać o deski do krojenia z drewna?

Deski do krojenia z drewna, takie jak np. deska do krojenia kuchenna bukowa, należy zaimpregnować przed pierwszym użyciem. W tym celu naciera się je olejem jadalnym i pozostawia do wyschnięcia. Zabieg ma na celu zmniejszyć poziom wchłanialności zapachów i wilgoci z otoczenia.

Po każdym użyciu deskę akacjową okrągłą do krojenia czy inny rodzaj drewnianego akcesorium trzeba umyć pod bieżącą wodą, a następnie pozostawić w pozycji pionowej do wyschnięcia. Jeśli będzie narażona na działanie wilgoci, może pękać.

Aby pozbyć się poważniejszych zanieczyszczeń, warto całość posypać solą i pozostawić ją na kilka godzin. Po tym czasie wszystko należy spłukać. Jeśli deska wchłonęła zapachy lub odbarwiła się, warto użyć sody oczyszczonej lub soku z cytryny, aby pozbyć się problemów i przywrócić desce pierwotny stan.

Jeśli na powierzchni deski kuchennej do krojenia bukowej czy innego rodzaju pojawią się rysy, możesz je sprawnie usunąć za pomocą papieru ściernego, jednak postaraj się działać delikatnie. Po wszystkim warto ponownie zadbać o impregnację.

Plastikowe deski – co warto wiedzieć?

Deski z tworzywa sztucznego, np. deskę do krojenia plastikową 38 cm, łatwo się czyści i dezynfekuje. Mają również specyficzne, intensywne kolory, które dla wielu osób mogą być zaletą. Elementy są dostępne w różnych rozmiarach i wariantach, co pozwala dopasować konkretny produkt do danego zastosowania – np. żółtą deskę do krojenia surowego drobiu a białą do pieczywa czy nabiału. Dzięki temu zapachy i inne właściwości wzajemnie się nie przenikają, co ułatwia przygotowywanie potraw. Deski z plastiku mogą być wykorzystywane m.in. do krojenia warzyw, owoców, pieczywa, mięsa, nabiału i wielu innych.

Czyszczenie i użytkowanie desek do krojenia z plastiku

Deski z plastiku możesz myć pod bieżącą wodą przy użyciu zwykłych środków czyszczących – tych samych, których używasz do czyszczenia innych rodzajów akcesoriów wykorzystywanych w kuchni. Warto poddawać je myciu od razu po każdym użyciu. W przeciwnym razie wchłoną zapach oraz kolory produktów, z którymi będą miały styczność. Usunięcie ich śladów w przyszłości może okazać się niemożliwe, dlatego lepiej zapobiegać ich powstaniu.

Zakup odpowiedniej deski do krojenia nie jest prosty. Nie musisz jednak wybierać między modelami drewnianymi i plastikowymi. Możesz zadbać o to, aby każdy z nich znalazł się w Twojej kuchni. Dzięki temu dobierzesz odpowiedni produkt do danej czynności i swoich potrzeb.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium