kuchenne.pl  | Akcesoria kuchenne i wiele więcej!
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
Kategorie blog

Doniczki ogrodowe – odrobina natury w zasięgu ręki

Doniczki ogrodowe – odrobina natury w zasięgu ręki

Doniczki na rośliny do ogrodu, na balkon i taras

Większość z nas kocha kwiaty, bo w ich otoczeniu czujemy się po prostu dobrze. Wycieczka po lesie i parku zawsze przynosi ukojenie, a sama obecność zieleni wpływa relaksująco na nasze zmysły. Nic dziwnego, że, jeśli to tylko możliwe, chcemy mieć nieco kwiatów i krzewów w najbliższym otoczeniu – nie tylko w domu, ale i na tarasie oraz w ogródku. By móc je skutecznie uprawiać i pielęgnować, potrzebne będą doniczki, które pozwolą roślinom rosnąć, a przy okazji udekorują przestrzeń. O ile w pomieszczeniach sprawdzi się niemal wszystko, o tyle w przypadku osłon dla roślin na zewnątrz warto już zwrócić uwagę na dodatkowe cechy. Trwałość materiału, z którego są wykonane, odporność dna na wilgoć, łatwość czyszczenia oraz stabilność (na wypadek ulewy i wiatru) będą na wagę złota. Wszystkie te parametry mają na przykład produkty marki Lamela, m.in.:

  • nowoczesne i stylowe miski wiszące Mira
  • stojące na nóżkach donice Roma – idealne na balkon i taras, 
  • doskonałe do ogrodu kolekcje Malwa Eco

Donice tworzone przez polskiego producenta wyróżnia bardzo wysoka jakość wykonania, formy dopracowane w najdrobniejszych detalach, estetyczny i nowoczesny design oraz solidność i wytrzymałość.

Ciekawe propozycje doniczek na taras i do ogrodu

Jednymi z ciekawszych propozycji doniczek ogrodowych są produkty marki Lamela. Wśród nich znajdziemy modele:

  • do powieszenia na balustradzie balkonu,
  • do powieszenia na tarasie, 
  • do ustawienia na płytkach werandy
  • do umieszczenia bezpośrednio w ogrodzie lub na trawniku. 

Sadzenie kwiatów w doniczkach jest doskonałym sposobem, by wzbogacić swój ogród w gatunki o specjalnych potrzebach glebowych bądź takie, które niezbyt dobrze „dogadują” się z innymi roślinami na naszej działce. Rozstawiając doniczki w przestrzeni balkonu, mamy z kolei szansę na stworzenie miniogrodu w warunkach, w których naturalnie byłoby to przecież niemożliwe. Możemy wydzielić rekreacyjne strefy na werandzie czy po prostu stworzyć dekoracje kwiatowe na betonie, kafelkach czy kostce brukowej podjazdu. W miejscach, w których nie ma zbyt wiele miejsca na ustawienie doniczek na podłodze, doskonale sprawdzą się miski wiszące Mira dostępne w rozmaitej kolorystyce i o różnych wielkościach, co pozwala na ich dopasowanie do niemal każdej przestrzeni. Dużą popularnością, zwłaszcza miłośników przydomowych mini klombów i właścicieli rozległych tarasów, cieszą się donice Roma oraz ekologiczne wersje naczyń do hodowli roślin ogrodowych Malwa Eco.

Jak wypełnić donice ogrodowe, by rośliny rosły?

Zakup właściwej doniczki to dopiero połowa sukcesu. Jednym z warunków dobrego dopasowania będzie określenie potrzeb danej rośliny, którą zamierzamy hodować. Tak, by podczas wzrostu nie musiała „narzekać” na ciasnotę, ale i aby nie miała za wiele zbytecznej przestrzeni. Rozmaite wymagania podyktowane są sposobem wzrostu korzeni – odmiennym w przypadku różnych gatunków roślin. A sprawę tę należy traktować poważnie, jeśli nie chcemy zbyt szybko pożegnać się z naszym ulubionym kwiatem czy krzewem. Równie istotne co powierzchnia będzie odpowiednie wypełnienie donic ogrodowych, które również należy dopasować do preferencji gatunku, warunków klimatycznych i wielkości doniczki. Kluczowa dla zdrowia i rozwoju rośliny będzie odpowiednia ziemia – przepuszczalna i bogata w składniki odżywcze, oraz warstwa kamieni bądź żwiru, które pomogą w odprowadzaniu nadmiaru wody. Po wypełnieniu około 2/3 donicy, umieszczamy roślinę, wyrównując poziom ziemi dookoła niej oraz w przestrzeni pomiędzy korzeniami. Pamiętajmy, by krzewy i kwiaty umieszczać w miejscach zgodnych z ich indywidualnymi wymaganiami – odpowiednio nasłonecznionych lub przyciemnionych.

Czym jest drenaż i co ułożyć na dnie doniczki?

By nasza roślina mogła zdrowo rosnąć, potrzebne będzie stworzenie na dnie donicy tzw. drenażu, czyli warstwy, dzięki której woda będzie mogła spływać z ziemi, nadmiernie się w niej nie gromadząc. W tym celu przed nasypaniem ziemi dno doniczki wypełniamy łatwo przepuszczalnym materiałem, który pomoże w odprowadzaniu wilgoci. Mogą to być zarówno żwir, jak i kamienie, kawałki pokruszonej ceramiki albo glinki czy węgiel aktywny, dodatkowo wspomagający usuwanie metali ciężkich i szkodliwych związków organicznych z ziemi. Na rynku dostępne są inne rozwiązania, takie jak specjalne materiały wytworzone z włókien poliestrowych bądź polipropylenowych – geowłókniny wspierające utrzymanie właściwego nawilżenia gleby. Warstwa drenażowa jest niezbędna w przypadku doniczek pozbawionych otworów na dnie, którymi woda kranowa lub deszczówka mogłaby spływać. Odpowiedni poziom nawilżenia zapobiega gniciu korzeni roślin. Jeśli natomiast obawiamy się, że korzenie mogłyby wyschnąć, na dno doniczki najlepiej będzie dać włókninę kokosową. Lekka i porowata tkanina umożliwi optymalny przepływ zarówno wody, jak i powietrza.

Czym wysypać wierzch doniczki i po co to robić?

W zależności od potrzeb roślin i upodobań stylistycznych właściciela gotowe doniczki z posadzonymi roślinami można posypać rozmaitymi materiałami. Jeśli istnieje potrzeba utrzymania stałej wilgotności gleby, przydadzą się wiórki drzewne lub kawałki kory zapobiegające gwałtownemu wysychaniu gleby w okresach skoku temperatur. Ten sposób sprawdzi się również jako profilaktyka nadmiernego nagrzewania ziemi w doniczce. W utrzymaniu wilgoci pomoże też naturalna włóknina kokosowa, dodatkowo posiadająca właściwości odżywcze, bogata w mikroelementy, odporna na szkodniki i zapobiegająca zainfekowaniu roślin i ich korzeni grzybami. Dobrym sposobem poprawy wilgotności ziemi jest wysypanie wierzchu doniczki kamyczkami lub żwirem. Z kolei jeśli szczególnie zależy nam na estetyce, do dyspozycji mamy „zdrowe” dla roślin elementy dekoracyjne, jak muszelki, nadające kompozycji unikatowy wygląd. Możemy też wykorzystać do ozdoby kolorowe i różnokształtne kamienie, ozdobne rośliny, takie jak mech, a nawet minikompozycje kwiatowe.

Donice ogrodowe, które podkreślą aranżację przestrzeni

Dobór doniczek ogrodowych to jedna z form aranżacji przestrzeni Twojej działki, balkonu i tarasu. Z ich pomocą łatwo jest podkreślić styl miejsca czy umiejętnie je zmodyfikować, wprowadzając dodatkowe elementy. Miski wiszące Mira zawieszone w otoczeniu strefy wypoczynkowej czy strefy wejścia doskonale podkreślą funkcję przestrzeni, uatrakcyjnią kącik przeznaczony na relaks czy pomogą w stworzeniu zacienionego miejsca na tarasie czy niewielkim balkonie. Donice Roma z kolei – propozycja dla miłośniczek nowoczesnego stylu z nutką retro – to świetne rozwiązanie, by udekorować wejście na posesję czy obszerną werandę. Wyposażone w dokręcane, drewniane nóżki, prezentują się wybornie zarówno w obszernych przestrzeniach mieszkalnych, jak i na zewnątrz, przepięknie eksponując każdego rodzaju rośliny i kwiaty. Jeśli szukamy prostych, minimalistycznych, nienarzucających się dodatków, postawmy na doniczki Malwa Eco, subtelnie podkreślające niemal dowolnie zaaranżowaną przestrzeń ogrodu. Wysoka jakość produktów Lamela, szerokie wzornictwo i kolorystyka oraz wysoka funkcjonalność to zadbany, modny i pełen „szczęśliwych roślin” ogród, przez cały okrągły rok. Każda z doniczek wyposażona została w funkcje umożliwiające bezpieczną hodowlę i pielęgnację.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium