Chlebak to pojemnik, który sprawia, że pieczywo dłużej pozostaje świeże i chrupiące. Obecnie zdecydowana większość akcesoriów tego typu produkowana jest z metalu, drewna naturalnego czy tworzywa sztucznego. Jaki chlebak wybrać dla siebie?
Jaki chlebak wybrać? Najważniejsze parametry
Chlebak ma wiele zalet. Chroni pieczywo przed wilgocią. Znajdujące się w nim chleby czy bułki nie wysychają zbyt szybko i dłużej pozostają świeże. Chlebaki nie zajmują przy tym zbyt wiele miejsca. Są praktyczne, a przy tym coraz częściej pełnią funkcję dekoracyjną.
Jaki chlebak wybrać? W tym przypadku warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii. Pierwszą są dodatkowe funkcjonalności. Sporo nowoczesnych chlebaków pełni więcej niż jedną funkcję. Ciekawym rozwiązaniem są modele połączone z deską do krojenia. Drugim istotnym parametrem jest wielkość chlebaka, którą warto dopasować do liczebności rodziny.
Jaki design wybrać, czyli chlebak ozdobą kuchni
W praktyce chlebaki składają się z dwóch elementów - stałej podstawy i ruchomej pokrywy. Ich design bywa bardzo zróżnicowany. Ciekawie prezentują się pojemniki w modnej stylistyce skandynawskiej czy te nowoczesne - białe lub czarne. Jednak wciąż nie brakuje zwolenników chlebaków o bardziej klasycznych kształtach. W mniejszych kuchniach dobrym rozwiązaniem mogą być modele narożne.
Jaki chlebak wybrać? Na samym początku warto jest zastanowić się nad swoimi potrzebami i oczekiwaniami. Jeśli kuchnia utrzymana jest w stylistyce lat 70. czy 80. najlepiej sprawdzi się chlebak retro. Jednak już we wnętrzach minimalistycznym lepiej postawić na pojemnik ze stali nierdzewnej.
Jaki materiał sprawdzi się najlepiej?
Obecnie dużą popularnością cieszą się chlebaki bambusowe. Jest to materiał trwały, odporny na uszkodzenia mechaniczne i łatwy do utrzymania w czystości. Pojemniki porcelanowe także są wytrzymałe i higieniczne. Można je czyścić detergentami. Są jednak mniej odporne na uderzenia. Chlebaki drewniane są atrakcyjne cenowo i estetyczne. Wyróżniają się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne, ale bywają trudniejsze do utrzymania w czystości. Chlebaki stalowe są trwałe i łatwe do czyszczenia. Ich atutem jest niska cena i ciekawe wzornictwo. Mogą jednak korodować. Na końcu wyróżnić warto chlebaki plastikowe. Są one tanie, odporne na wilgoć i dość wytrzymałe. Nie zapewniają mimo to odpowiedniej cyrkulacji powietrza.