6 pytań i odpowiedzi, które ułatwią Ci dbanie o Twoje rośliny
Dbanie o rośliny to niełatwa sztuka – wymaga cierpliwości, czasu, a przede wszystkim wiedzy z wielu obszarów. Aby odpowiednio troszczyć się o swoje okazy, trzeba wiedzieć, czego potrzebują i na co zwracać uwagę podczas ich uprawy. Co jest najważniejsze w tym kontekście? Co warto wiedzieć?
1. Po co jest doniczka?
Doniczka pełni wiele różnych funkcji. Przede wszystkim zabezpiecza system korzeniowy rośliny przed uszkodzeniami. Chroni każdy jego element przed tym, aby nie został oderwany, zadrapany czy zaatakowany przez szkodniki. Umożliwia także odpowiednie odżywienie okazu – znajduje się w niej podłoże, które jest źródłem cennych składników odżywczych niezbędnych do kwitnienia, rozmnażania się czy utrzymania liści w dobrej kondycji.
Dobrze dobrana doniczka stanowi również gwarancję odpowiedniego nawodnienia okazu, ale bez jednoczesnego przelewania go. Powinna umożliwiać odpowiedni drenaż – odprowadzanie wody na zewnątrz. Tym samym chroni korzenie przed gniciem, do którego może dojść, gdy pojawią się zastoje.
Doniczka pozwala stworzyć odpowiednie środowisko do życia dla Twojej rośliny. Aby zadbać o jej prawidłowe zaaranżowanie, umieść na dnie keramzyt lub żwir, które będą stanowiły warstwę drenażową. Z kolei do podłoża dodaj nieco perlitu, aby rozluźnić jego strukturę. Wówczas ziemia będzie bardziej przepuszczalna. |
2. Po co osłonka na doniczkę? Czym są produkty 2 w 1 – jak doniczka-osłonka Magnolia Jumper?
Osłonka i doniczka to elementy, które często są ze sobą mylone. Warto jednak wiedzieć, że się od siebie różnią. Osłonka pełni przede wszystkim funkcję dekoracyjną. Z kolei doniczka umożliwia odprowadzanie wody na zewnątrz i często jest umieszczana w osłonce.
Coraz częściej na rynku spotyka się jednak rozwiązania 2 w 1 – np. doniczka-osłonka Magnolia Jumper. Łączą one funkcje i wygląd obu elementów. Doniczko-osłonki nie mają otworów, ale można je z powodzeniem wykonać (np. przy użyciu rozgrzanego gwoździa), aby umożliwić odpływ nadmiaru wody. Jednocześnie zabezpieczają bryłę korzeniową i są estetyczne, odporne na zarysowania oraz wpływ warunków atmosferycznych – przy wyborze produktów o odpowiednich parametrach i wysokiej jakości.
Dlaczego warto inwestować w rozwiązania 2 w 1, takie jak np. doniczka-osłonka Magnolia Jumper? Przede wszystkim jest to oszczędność czasu i pieniędzy. Nie musisz kupować, czyścić i aranżować każdego z elementów osobno. Wystarczy kupić odpowiedni produkt, umieścić w nim roślinę i gotowe.
3. Czy w doniczce muszą być dziury?
Dziury w doniczce są konieczne do tego, aby możliwe było odprowadzenie nadmiaru wody, który naturalnie pojawia się w wyniku podlewania – w podłożu tworzą się zastoje z cieczy, która nie zostanie pobrana przez system korzeniowy. Dziury i podstawki pozwalają na bieżąco odprowadzać nadmiar wody, a tym samym chronić korzenie przed wyjątkowo niebezpiecznym procesem gnicia.
Warto pamiętać, że same dziury w doniczce to nie wszystko. Do prawidłowego funkcjonowania roślina potrzebuje także drenażu oraz luźnego podłoża. Ważna jest także odpowiednia wielkość doniczki. Np. doniczka-osłonka 14 cm Magnolia idealnie sprawdzi się do średnich okazów. Zbyt dużo miejsca w doniczce może przyczyniać się do występowania zastojów wody, a tym samym stanowić zagrożenie dla rośliny.
4. Czy rośliny doniczkowe potrzebują nawożenia?
Środowisko, z którego rośliny doniczkowe mogą pobierać składniki odżywcze, jest ograniczone. Stanowi je jedynie doniczka i to, co się w niej znajdzie. W związku z tym rośliny doniczkowe w większości potrzebują nawożenia. Z reguły zaleca się jego rozpoczęcie kilka tygodni po przesadzeniu, aby okaz miał czas się zaaklimatyzować, a dodatkowe odżywienie nie stanowiło dla niego dodatkowego stresu.
Częstotliwość i sposób nawożenia roślin doniczkowych są jednak uzależnione od potrzeb konkretnego gatunku w danym okresie. W związku z tym, aby wspomóc swoją roślinę, zapoznaj się z zaleceniami dla niej. Wówczas pielęgnacja okazu będzie prostsza, a efekty – spektakularne.
5. Czy każdy kwiat lubi dużą ilość słońca?
Nie każda roślina lubi stanowisko słoneczne. Są gatunki, które preferują miejsca półcieniste, a nawet cieniste – np. skrzydłokwiat czy wężownica gwinejska. W związku z tym, jeśli zdobędziesz nową roślinę, sprawdź, jakie stanowisko lubi najbardziej. Może się bowiem okazać, że w cieniu czy półcieniu będzie jej zdecydowanie lepiej niż w pełnym słońcu.
Pamiętaj, że nawet rośliny, które lubią słońce, mogą być na nie wrażliwe. W związku z tym sprawdź, czy dany okaz może być narażony na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Może się bowiem okazać, że będą one powodowały poparzenia liści. W takiej sytuacji doniczka powinna stać np. na półce obok okna, a nie na samym parapecie.
6. Czy wszystkie rośliny można sadzić w doniczce w sąsiedztwie innych? Co można posadzić obok siebie w doniczce-osłonce Magnolia ECO 19 cm?
Często się zdarza, że po przyniesieniu jednego lub kilku okazów do domu wydaje się, że stworzą one piękną i bujną kompozycję. Pamiętaj jednak, że nie każda roślina jest dobrym sąsiadem i lubi znajdować się w otoczeniu innych gatunków. Dla przykładu grudnika możesz z powodzeniem posadzić w sąsiedztwie innych roślin w doniczce-osłonce Magnolia ECO 19 cm. Z kolei paproć z krotonem nie będą czuły się dobrze obok siebie – mają inne wymagania pielęgnacyjne, więc jedna obok drugiej nie będzie się prawidłowo rozwijała.
Uprawianie roślin doniczkowych to znakomity sposób na złagodzenie stresu i udekorowanie swojego domu. Aby jednak proces przebiegał sprawnie, warto wiedzieć, jak dbać o wzrost i rozwój okazów – szczególnie w kontekście wyboru doniczki oraz optymalnego stanowiska.