kuchenne.pl  | Akcesoria kuchenne i wiele więcej!

Suszarka do naczyń i sztućców, durszlaki i cedzaki

Cedzaki, durszlaki i ociekacze to akcesoria, które stanowią niezmiennie podstawę wyposażenia każdej kuchni. Durszlaki i cedzaki kuchenne umożliwiają dokładne wypłukanie świeżych owoców i warzyw. Są niezbędne do odcedzenia ugotowanego makaronu i ziemniaków, produktów w puszkach i słoikach czy też skutecznego odsączenia ryżu i kaszy w woreczkach. Wolnostojące lub wiszące ociekacze i suszarki pomagają posegregować umyte naczynia i sztućce oraz zapewniają bezpieczne i stabilne warunki do ich wyschnięcia bez konieczności natychmiastowego wycierania. Dostępne w kategorii Kuchnia cedzaki, durszlaki i ociekarki do sztućców oraz pozostałych naczyń mają zróżnicowane wymiary i wykonane są z różnych materiałów, dzięki czemu można dostosować je do indywidualnych potrzeb. 

 

Cedzak czy durszlak do kuchni

Cedzak kuchenny i durszlak to nazwy określające tak naprawdę akcesorium o takich samych funkcjach użytkowych. Drugie określenie jest po prostu spolszczoną nazwą niemieckiego słowa durchschlag. Zarówno durszlak, jak i cedzak mają jednakową, okrągłą formę przypominającą garnek lub miskę z perforowanymi ściankami i dnem. Jedyne różnice sprowadzają się do kilku szczegółów konstrukcyjnych, które przekładają się na sposób korzystania z naczynia. Durszlak do kuchni z obustronnymi uchwytami oraz stabilizującymi nóżkami sprawdza się najlepiej do płukania owoców i warzyw, natomiast cedzak z wygodną, długą rączką przydaje się najbardziej do odcedzania ugotowanego makaronu, gnocchi, ziemniaków lub warzywnego wywaru. W ofercie naszego sklepu znajdują się obydwa rodzaje cedzaków i durszlaków. Są to m.in. plastikowy cedzak okrągły Curveroraz transparentny cedzak z rączką. Mimo że są bardzo lekkie, charakteryzują się dużą wytrzymałością na spore obciążenia. 

Zarówno Cedzak do kuchni z rączką, jak i cedzak marki Curver wykonane są z polipropylenu (PP) – najpopularniejszego, bezwonnego tworzywa sztucznego wykorzystywanego w różnych gałęziach przemysłu m.in. do produkcji naczyń i akcesoriów kuchennych. Polipropylen należy do polimerów poddających się w pełni recyklingowi – jego rozkład nie pozostawia żadnych odpadów, jest więc w pełni ekologiczny. Wieloletnie badania dowiodły, że PP jest jednym z najbezpieczniejszych tworzyw sztucznych dopuszczonych do kontaktu z żywnością. Nie wykazano żadnej toksyczności ani szkodliwości dla zdrowia człowieka. Opakowania, pojemniki i naczynia wykonane z polipropylenu są bardzo lekkie, a zarazem wytrzymałe. Nie dziwi więc fakt, że zastępują coraz częściej akcesoria i przybory wykonane z metalu, w tym również tradycyjne cedzaki do kuchni

Produkty wolne od BPA 

W opisach ofertowych produktów wykonanych z niektórych tworzyw sztucznych (w tym również z polipropylenu) można znaleźć informację, że jest to „materiał wolny od BPA”. Oznacza to, że produkt nie ma w swoim składzie Bisfenolu A – szkodliwego związku z rodziny fenoli, który może zaburzać prawidłową pracę układu nerwowego i hormonalnego. Może przyczyniać się do wystąpienia bezpłodności, cukrzycy, otyłości oraz sprzyjać zmianom nowotworowym. Bisfenol A znajduje się najczęściej w butelkach i opakowaniach wykonanych z poliwęglanu (PC) oraz polichlorku winylu (PVC), wnętrzu metalowych puszkek, na papierze termicznym do drukowania paragonów oraz w składzie niektórych zabawek dla dzieci. Jeśli w opisie nie ma informacji na temat BPA, nie oznacza to, że produkt go zawiera. Produktów z polipropylenu oraz polietylenu o dużej gęstości (HDPE) można używać bez obawy o negatywne oddziaływanie na zdrowie.  

Ociekarka i suszarka do naczyń 

Naczynia i sztućce muszą mieć zapewnione miejsce do całkowitego wyschnięcia tuż po ich umyciu. Służą do tego ociekacze i suszarki kuchenne. Oprócz suszenia można je wykorzystać również do przechowywania naczyń w kuchennej szafce. Są to zarówno popularne modele uniwersalne z oddzielnymi przegródkami na talerze, sztućce i kubki, jak i ociekarki przeznaczone do suszenia szklanek i kieliszków. Płaskie modele składające się z tacki z wyjmowanym wkładem mogą służyć również do osuszania umytych owoców. Niektóre modele dostępnych w naszym sklepie suszarek i ociekaczy wykonane są w całości, razem z tacką na ściekającą wodę, z trwałych tworzyw sztucznych odpornych na uszkodzenia mechaniczne. Jest to np. suszarka do naczyń marki Curver – klasyczny i najczęściej spotykany rodzaj suszarki kuchennej. Do zalet suszarek z tworzyw sztucznych zaliczyć należy niewielką wagę, odporność na zarysowania, oddzielne komory na sztućce i kubki oraz talerze, a także przystępną cenę. 

W innych modelach plastikowa jest jedynie podstawka oraz komory na sztućce i łyżki, a część służąca do suszenia talerzy wykonana jest z metalu. Taką konstrukcję posiada m.in. suszarka do naczyń Green&Grey marki Koko. Metalowy stelaż wyprodukowano ze stali węglowej malowanej proszkowo, dzięki czemu jest to produkt charakteryzujący się nie tylko dobrą funkcjonalnością, ale także trwałością. W porównaniu z modelami wykonanymi w całości z tworzywa sztucznego, suszarki z metalowym, wyjmowanym wkładem łatwiej utrzymać w idealnej czystości.  

Ociekarki czy też suszarki do sztućców i pozostałych naczyń mają czasem bardziej wymyślny design. Dobrym przykładem oryginalnego wzornictwa jest wykonana z tworzywa sztucznego oraz najwyższej jakości chromowanej stali odpornej na korozjęociekarka do naczyń marki Meyerhoff lub suszarka do naczyń marki Bager, którą oferujemy w trzech kolorach: czerwonym, żółtym i niebieskim. 

Optymalny wybór 

Jeśli chcemy, aby ociekarka do naczyń okazała się w pełni funkcjonalna i zgodna z preferencjami estetycznymi, przy jej wyborze należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Najważniejsze z nich to:

  • miejsce i ilość wolnej przestrzeni na suszarkę do naczyń i sztućców,
  • ilość i rodzaj najczęściej mytych naczyń,
  • konstrukcja, kształt i materiał, z którego została wykonana suszarka,
  • wzornictwo i kolor,
  • łatwość czyszczenia.

W przypadku wyboru ociekarki, której stelaż na talerze wykonano z metalu, warto się upewnić, czy posiada zabezpieczenie antykorozyjne.

Cedzaki, durszlaki i ociekacze niezbędne w każdej kuchni

Praktyczne cedzaki, durszlaki i ociekacze przydają się w kuchni do wielu czynności. Ułatwiają opłukiwanie świeżych owoców i warzyw, przecedzanie ugotowanego ryżu, czy makaronu. Durszlak sprawi, że makaron spaghetti nie będzie posklejany. Na liście niezbędnych elementów wyposażenia kuchennego bez wątpienia musi znaleźć się również cedzak. Przyda się on podczas codziennych czynności i ułatwi Twoje gotowanie. Z kolei ociekacz do naczyń to niezbędny element, który powinien stać koło każdego zlewu. Ułatwia zmywanie i umożliwia przechowywanie talerzy, sztućców i szklanek.

Wysokiej jakości produkty w różnych rozmiarach

Oferujemy cedzaki, durszlaki i ociekacze w różnych kolorach, wykonane z wysokiej jakości tworzyw. Produkty wyposażone są w poręczne uchwyty, dzięki którym bez problemu można chwycić naczynie. Prezentujemy produkty różnych rozmiarów i kształtów, dzięki czemu znajdziesz u nas dokładnie takie akcesoria, jakich potrzebujesz. Sprawdź i przekonaj się sam!

Produkty wybrane dla Ciebie:
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium