kuchenne.pl  | Akcesoria kuchenne i wiele więcej!
Opcje przeglądania
Cena
  • od
    do
Nowość
Promocja

Kociołek myśliwski żeliwny, żeliwny garnek emaliowany

Żeliwny kociołek to idealne naczynie do przygotowania sycących posiłków na rodzinnym biwaku lub plenerowej imprezie z grupą znajomych przy ognisku. Mimo że jest ciężki i wymaga odpowiedniej pielęgnacji, jego zalety docenią wszyscy miłośnicy dobrej kuchni. Można w nim przyrządzić zarówno dania kuchni nowoczesnej i orientalnej, jak i tradycyjne dania jednogarnkowe, takie jak bigos, grochówka, żeberka, gulasz lub śląska pieczonka. Klasyczne kociołki żeliwne dostępne w naszym sklepie w kategorii Kuchnia charakteryzują się najwyższą jakością wykonania. Stabilna konstrukcja gwarantuje bezpieczeństwo użytkowania. 

 

Z czego składa się kociołek żeliwny 

Kociołek żeliwny, znany również jako garnek myśliwski, składa się z kilku części:

  • korpusu, w którym przyrządza się potrawy,
  • odkręcanych nóżek, które pomagają ustawić kociołek na odpowiedniej wysokości nad paleniskiem, 
  • pokrywy z zaworem bezpieczeństwa, który odprowadza nadmiar pary wodnej i reguluje ciśnienie wewnątrz naczynia,
  • przykręcanego uchwytu dociskającego pokrywę i umożliwiającego zawieszenie kociołka nad ogniem. 

Taką klasyczną, sprawdzoną konstrukcję posiada również oferowany w naszym sklepie 10-litrowy kociołek żeliwny wyprodukowany przez specjalizującą się w naczyniach emaliowanych i żeliwnych Fabrykę Naczyń Emaliowanych z Rybnika. 

Alternatywą dla zwykłego kociołka jest naczynie ze specjalną powłoką. Emaliowany kociołek żeliwny różni się od zwykłego kociołka właściwie tylko tym, że posiada specjalną, nieporowatą powłokę, która zapobiega przywieraniu potraw, chroni wnętrze przed korozją i działaniem kwasów oraz ułatwia czyszczenie korpusu. Emaliowany kociołek żeliwny nie wymaga ponadto sezonowania, czyli przygotowania do pierwszego użycia, a do mycia można użyć nieagresywnych detergentów.

Zasady użytkowania, pielęgnacji i konserwacji kociołka

Nieemaliowany, żeliwny garnek myśliwski posłuży przez wiele lat pod warunkiem, że będzie odpowiednio przygotowany i pielęgnowany. Aby korzystać z jego zalet, warto pamiętać o kilku ważnych zasadach użytkowania. Przed pierwszym użyciem należy go dokładnie umyć bez użycia detergentów. Najlepiej użyć do tego miękkiej gąbki. Po umyciu kociołek musi zostać osuszony za pomocą ściereczki lub arkuszy papierowego ręcznika. Kolejny etap to nasmarowanie wnętrza korpusu olejem roślinnym o wysokiej temperaturze dymienia (może to być np. olej rzepakowy). Następnie należy zagotować w nim nad paleniskiem wodę i wypalić przez ok. pół godziny. Niektórzy użytkownicy kociołków proponują zamiast wody zagotowanie ok. pół litra oleju. Po zastosowaniu wybranej metody wypalenia wodę lub olej należy wylać i odstawić kociołek do całkowitego ostygnięcia. Nie wolno schładzać go wodą, ponieważ naczynia z żeliwa nie są odporne na szok termiczny. Duża różnica temperatur może skutkować powstaniem pęknięć – uszkodzony garnek myśliwski nie nadaje się do dalszego użytkowania. Wypalanie służy zabezpieczeniu naczynia przed korozją.  

Do gotowania w kociołku nie nadają się metalowe akcesoria. Najlepiej skorzystać z przyborów drewnianych lub silikonowych. Po każdym użyciu kociołek należy opróżnić i oczyścić – nie wolno w nim przechowywać ugotowanej potrawy przez dłuższy czas. Najlepiej zrobić to wodą z dodatkiem piasku lub soli. Po umyciu wnętrze kociołka należy dokładnie osuszyć i zabezpieczyć ponownie cienką warstwą oleju. W ten sam sposób należy potraktować pokrywę. Po sezonie biwakowym nieużywany kociołek powinien zostać zakonserwowany olejem jadalnym zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Pomieszczenie, w którym będzie przechowywany musi być suche i przewiewne. Nie należy go zamykać szczelnie pokrywką. 

Mimo konieczności wykonania wszystkich czynności związanych z przygotowaniem, pielęgnacją i konserwacją żeliwnego kociołka, warto poświęcić mu trochę czasu. Smak i aromat przyrządzonych nad paleniskiem potraw wynagradza wszystko z nawiązką. 

Najważniejsze zalety kociołka 

Konstrukcja i właściwości żeliwa przekładają się na kilka niewątpliwych zalet użytkowych i zdrowotnych: 

  • możliwość ustawienia lub powieszenia kociołka nad paleniskiem,
  • równomierne rozprowadzanie, bardzo dobra kumulacja i długie utrzymanie ciepła,
  • możliwość beztłuszczowego przygotowywania potraw,
  • odporność na odkształcenia pod wpływem wysokiej temperatury,

trwałość – odpowiednio pielęgnowany żeliwny garnek myśliwski może służyć wiele lat.

Produkty wybrane dla Ciebie:
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium